alkoholowy płyn do dezynfekcji

Jak wybrać dobry alkoholowy płyn do dezynfekcji aby rezultaty były najdoskonalsze?

Na samym wstępie powinno się przedstawić czym jest dezynfekcja. Proces ten polega na zwalczaniu bakterii, grzybów albo wirusów, za pomocą specjalnych preparatów na bazie alkoholu lub bez niego. Wyniki dezynfekcji są zależne od preparatów jakie stosujemy. Alkoholowy płyn do dezynfekcji tak naprawdę możemy przygotować sami w właściwych proporcjach. Ale dużo z nas chce zakupić gotowy płyn do dezynfekcji powierzchni w hipermarkecie, który zadowoli nasze oczekiwania. Dużo z was zada zapytanie czy dezynfekcja i sterylizacja to to samo. W okresie procesu sterylizacji są niszczone wszystkie drobnoustroje, natomiast dezynfekcja pozwoli na zlikwidowanie jedynie wegetatywnych form mikroorganizmów.
Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy jednak bezalkoholowy płyn do dezynfekcji który zakupić?
Płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu to substancja powszechnie wykorzystywana w salonach kosmetycznych. Zawiera ona przeważnie substancję czynną, którą są czwartorzędowe związki amonowe – tzw. QAV. Ich zasadnicza zaleta to natychmiastowy sposób działania. Czyszczona przestrzeń robi się znacznie szybko sucha, dzięki czemu potrafimy robić zabieg.

Alkoholowy płyn do dezynfekcji ma także wadę, bo nie potrafimy ich w żaden sposób rozcieńczać. Jeżeli to zrobimy nie będą one czyścić powierzchni prawidłowo. Musimy także upewnić się, że powierzchnia jest dobra aby użyć płyn do dezynfekcji powierzchni na bazie alkoholu. Takie produkty jak drewno, akryl nie nadają się, aby wykorzystywać do ich czyszczenia alkoholu, dlatego powinno się mieć to na uwadze. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji upora się poradzi sobie tam gdzie alkoholu nie możemy stosować. Tego rodzaju preparaty świetnie sprawdzą się na takich surowcach jak plastik, skóra naturalna bądź syntetyczna. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji jego wartość jest dość większajest on troszkę droży ale jego działanie jest znacznie dłuższe. Wielkim atutem jest zapach, który jest niezwykle przyjemny dla środowiska. Bezalkoholowy płyn do dezynfekcji może mieć także chlor, jednak przed jego wykorzystaniem powinniśmy dobrze przeczytać instrukcję. Nie wolno go używać na wiele powierzchni, a jego zapach będzie unosił się w powietrzu przez długi czas. Niezależnie od wyselekcjonowanego płynu czy jest to bezalkoholowy płyn do dezynfekcji albo z alkoholem powinno się w czasie dezynfekcji stosować się do konkretnych norm. Zawsze powinno się nałożyć rękawiczki ochronne. Płyn do dezynfekcji powierzchni może nas uczulić czy poparzyć. Wszystkie urządzenia, które mają być oczyszczone powinno się wstępnie przemyć, an następnie położyć w urządzeniu do stylizacji, które posiada alkoholowy płyn do dezynfekcji. Po zakończeniu sterylizacji powinno się zapakować sterylnie narzędzia, by były sterylne do momentu innego użycia. Wykorzystane środki lub urządzenia należy wyrzucić do specjalnych zbiorników na odpady medyczne. Alkoholowy płyn do dezynfekcji czy bezalkoholowy płyn do dezynfekcji nadają się idealnie do zabicie drobnoustrojów, jednak musimy pamiętać, aby czynność była często wykonywana.